Zakażenia adenowirusami

Adenowirus
Opis choroby

Co to są adenowirusy ?

Adenowirusy (łac. Adenoviridae) - rodzina wirusów, mających szeroki zakres chorobotwórczości. Są
zdolne do wywołania chorób układu oddechowego, moczowo-płciowego, chorób żołądkowo-jelitowych i chorób oczu. Obecnie nie ma konkretnych leków do leczenia infekcji adenowirusowych. 
Adenowirusy zostały w 1953 wykryte w tkance migdałków (tkance adenoidalnej), stąd ich nazwa. Dotychczas wyodrębniono 51 serotypów adenowirusów, ale tylko jedna trzecia spośród nich jest chorobotwórcza dla człowieka. 

Zakażenie adenowirusem następuje w wyniku zakażenia wniknięcia wirusa do organizmu. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową lub fekalno-oralną. 

Zakażenie adenowirusem - choroba ostrej infekcji wirusowej układu oddechowego wywołanej przez adenowirusa i charakteryzująca się rozwojem zapalenia błony śluzowej nosa i gardła , zapalenia krtani i tchawicy , zapaleniem spojówek. W ogólnej strukturze ostrych chorób układu oddechowego infekcja adenowirusem stanowi około 20%. Największą podatność na adenowirusy wykazują dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Uważa się, że w wieku przedszkolnym prawie wszystkie dzieci zostały zarażone adenowirusem i przechodziły jedną z infekcji.
 

Przyczyny infekcji  adenowirusowej:

- kontakt z chorym;

- jedzenie skażonej żywności,

- picie skażonej wody;

- korzystanie z przedmiotów, z którymi kontaktowała się chora osoba .

Objawy choroby

Głównymi objawami klinicznymi, które mogą przybierać postać zakażenia adenowirusowego, są: katar dróg oddechowych ( zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, zapalenie migdałków i gardła, zapalenie krtani i tchawicy), gorączka gardłowo-spojówkowa, ostre zapalenie spojówek i zapalenie rogówki i spojówki, zespół biegunkowy. 

Przebieg zakażenia adenowirusem może być łagodny, umiarkowany i ciężki; nieskomplikowany i skomplikowany (szereg uciążliwych objawów ).

Okres inkubacji w przypadku zakażenia adenowirusem trwa 2-12 dni (zwykle 5-7 dni), po czym następuje wyraźny okres z charakterystycznym pojawieniem się objawów. Wczesne objawy to wzrost temperatury ciała do 38-39 ° C i umiarkowanie wyraźne objawy zatrucia (zmęczenie, utrata apetytu, bóle mięśni i stawów ). Równocześnie z gorączką, w górnych drogach oddechowych zachodzą zmiany nieżytowe. Pojawiała się wydzielina z nosa, które następnie stają się śluzowo ropna która utrudnia oddychanie przez nos. 

Występuje umiarkowane przekrwienie i obrzęk błony śluzowej tylnej ściany gardła, białe plamki punkty na migdałkach. W zakażeniu adenowirusem zachodzi reakcja z węzłów chłonnych podżuchwowych i szyjnych. 

Zmiany spojówkowe w zakażeniu adenowirusem mogą wystąpić w wyniku nieżytowego, pęcherzykowego lub błoniastego zapalenia spojówek. Zwykle oczy są na przemian zaangażowane w proces patologiczny. Uciążliwy ból, pieczenie, łzawienie, uczucie obecności ciała obcego w oku . W drugim tygodniu choroby objawia się  zapalenie rogówki oraz  może też wystąpić zapalenie spojówek .

Jeśli zakażenie adenowirusem występuje w postaci jelitowej, napadowy ból występuje w okolicy około odbytowej i prawej okolicy biodra, gorączka, biegunka, wymioty. W silnym bólu objaw może  przypominać ostre zapalenie wyrostka robaczkowego .

Gorączka z infekcją adenowirusem trwa 1-2 tygodnie i może się wahać. Objawy nieżytu nosa i zapalenia spojówek ustępują po 7-14 dniach, katar górnych dróg oddechowych - po 14-21 dniach. W ciężkiej postaci choroby dotyczy to narządów miąższowych (Ze względu na różnorakie funkcje, jakie pełnią w organizmie narządy wewnętrzne, ich budowa znacząco się różni. Dla ułatwienia specjaliści podzielili organy (przez wzgląd na ich budowę) na: miąższowe - nerki, nadnercza, wątroba, śledziona, jajniki, jądra, węzły chłonne rurowe – naczynia krwionośne, pęcherz moczowy, pęcherzyk żółciowy, macica, żołądek, jelita.; może wystąpić zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych . Dzieci pierwszego roku życia często chorują na adenowirusowe zapalenie płuc i ciężką niewydolność oddechową . Skomplikowane zakażenie adenowirusem jest zwykle związane z nakładaniem się wtórnego zakażenia; Najczęstszymi powikłaniami choroby są zapalenie zatok , zapalenie ucha środkowego , bakteryjne zapalenie płuc .

Objawy adenowirusa:

Objawy charakterystyczne dla adenowirusa zależą od miejsca występowania wirusa w organizmie:

 • objawy zapalenia gardła (ból gardła, ból gardła, ochrypły głos);

 • objawy nieżytu nosa (katar, zapalenie błony śluzowej nosa, kichanie);

 • obrzęk węzłów chłonnych;

 • wzrost temperatury ciała do 39 stopni;

 • mokry kaszel;

 • ból brzucha, biegunka , nudności, wymioty;

 • zawroty głowy;

 • częste oddawanie moczu, krew w moczu;

 • zaczerwienienie oczu, łzawienie, niewyraźne widzenie.

Diagnoza

Aby ustalić leczenie zakażeni adenowirusa, specjalista chorób zakaźnych zaleca szereg badań i testów:

 • całkowita liczba krwinek badanie;

 • badanie wymazu nosa i gardła;

 • analiza kału;

 • RTG zatok przynosowych , klatki piersiowej .

Konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej aby wykluczyć choroby  grypy , ostrych zakażeń wirusowych układu oddechowego, zapalenia spojówek , zapalenia płuc i gruźlicy .

Leczenie choroby

Leczenie adenowirusa

Niezbędne dla adenowirusów w leczeniu dzieci oraz dorosłych są:

- leki przeciwbakteryjne;

- leki przeciwgorączkowe;

- środki wykrztuśne;

- inhalacje alkaliczne;

- leki zwężające naczynia;

- multiwitaminy;

- procedury fizjoterapeutyczne.

Jeśli wystąpią powikłania, przepisywane są antybiotyki. Pacjentom zaleca się odpoczynek w łóżku, w przypadku ciężkiej choroby konieczna jest hospitalizacja. 

 

Brak leczenia adenowirusa może prowadzić do rozwoju takich chorób i powikłań jak:

- skurcze krtani;

- zapalenie zatok ;

- zapalenie ucha środkowego ucha środkowego i wewnętrznego ;

- zapalenie oskrzeli ;

- zapalenie płuc ;

- zapalenie migdałków .

U małych dzieci ze skomplikowanym przebiegiem choroby powikłania mogą być śmiertelne.

 

Zapobieganie chorobie

Aby uniknąć zakażenia należy przestrzegać standardowych zasad higieny, unikać kontaktu z chorymi ludźmi, unikać hipotermii, przegrzania. Nie są dostępne szczepienia ochronne ani inne metody zmniejszające ryzyko zakażenia adenowirusami.

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10

Zakażenie adenowirusem  ICD-10

B34.0 - Zakażenia adenowirusowe, nie określone
Ten blok jest uszkodzony lub nie istnieje. Być może brakuje zawartości lub zachodzi konieczność włączenia modułu, który za niego odpowiada.