Rumień wielopostaciowy

erythema_multiforme
Opis choroby

 

Rumień wielopostaciowy (ME) ang. erythema multiforme jest ostrą odpowiedzią zapalną skóry o podłożu immunologicznym, a w niektórych przypadkach błon śluzowych na różne bodźce, charakteryzującą się celowymi zmianami na skórze o lokalizacji obwodowej, skłonnymi do nawrotów i samo rozdzielczości. Rumień wielopostaciowy czy jest zaraźliwy?  Rumień wielopostaciowy występuje zwykle jako reakcja na czynnik zakaźny (wirus opryszczki pospolitej, mykoplazma), ale może również stanowić reakcję na lek. W większości przypadków choroba jest wywoływana przez wirusa opryszczki pospolitej (HSV), częściej pierwszego typu niż drugiego, chociaż nie jest jasne, czy wysypka rumień wielopostaciowy jest specyficzną czy niespecyficzną reakcją na wirusa. 

Rumień wielopostaciowy obserwuje się u pacjentów w każdym wieku, ale częściej u dzieci i młodzieży. Wśród pacjentów przeważają mężczyźni (stosunek mężczyzn i kobiet wynosi 3: 2). W około 30% przypadków choroba powraca. W dzieciństwie występuje rzadko (20% przypadków).

Rumień wielopostaciowy galeria zdjęć:

rumień
rumień wielopostaciowy
rumien wielopostaciowy
rumień wielopostaciowy twarzy
rumien stopa
rumień wielopostaciowy stopa

 

Objawy choroby

W zależności od nasilenia objawów klinicznych istnieją dwie formy rumienia wielopostaciowego:

  1. lekka postać, w której nie ma uszkodzeń błon śluzowych, ogólny stan pacjenta jest dobry i brak  wyraźnych wykwitów skórnych;

  2. ciężka postać, charakteryzująca się wspólnymi wysypkami skórnymi, zmianami śluzówkowymi, ogólnym złym samopoczuciem.

 

Objawy rumienia wielopostaciowego:

- ogólne złe samopoczucie;

- ból głowy;

- wysoka temperatura;

- ból mięśni i stawów;

- ból gardła;

- z czasem nasilająca się wysypka na ciele i błonie śluzowej jamy ustnej;

- obrzęk skóry;

- pojawienie się zaokrąglonych różowo-czerwonych plam na skórze.

W ostrym przebiegu choroby znajdują się wypryski z płynem tkankowym wewnątrz, które mogą później pęknąć i pozostać na ich miejscu krwawiące kratery skórne.

Na błonie śluzowej jamy ustnej mogą wystąpić bolesne wypryski na wewnętrznej stronie policzków, podniebienia, warg. Na samym początku wyglądają jak czerwone plamy, a po dwóch dniach tworzy się bańka, która wkrótce pęka i następuje wylanie się zawartości. W niektórych przypadkach proces ten jest tak bolesny, że osoba nie może ani pić, ani jeść.

Najczęściej choroba ta objawia się jesienią i wiosną.

Zdjęcia obrazy galeria choroba ->>>
Diagnoza

Diagnostyka laboratoryjna

- w przypadku ciężkiej choroby zaleca się kliniczne badanie krwi.

Uwagi: w ciężkich przypadkach choroby obserwuje się wzrost ESR, umiarkowaną leukocytozę. 

-  przypadku trudności w rozpoznaniu ME zaleca się badanie histologiczne biopsji skóry.

 

Inna diagnostyka  zaleca się konsultacje z okulistą (ze zmianami na błonach śluzowych oczu), otorynolaryngologiem (ze zmianami błon śluzowych jamy ustnej i nosa) w celu rozpoznania rumienia wielopostaciowego i wdrożenia leczenia.

Leczenie choroby

Rumień wielopostaciowy samoistnie ustępuje, więc leczenie zwykle nie jest wymagane. Stosowanie kortykosteroidów i środków znieczulających może zmniejszyć objawy i uspokoić pacjentów. Często obserwuje się nawroty, jeśli nawroty występują częściej 5 razy w roku  istnieje podejrzenie związku z wirusem opryszczki zwykłej którą jest zarażony pacjent. Rumień wielopostaciowy jak długo trwa ?   Bez podawania leków zwykła postać rumienia wielopostaciowego ustępuje samoistnie po około 2–4 tygodniach. 

Leczenie domowe sposoby

Rumień wielopostaciowy leczenie domowymi sposobami:

Jeśli wysypka utworzyła się na błonie śluzowej jamy ustnej, należy przepisać płukanie przy pomocy wywarów leczniczych. Mogą być wykonane z takich ziół jak: rumianek, nagietek.
 

Zapobieganie chorobie

Zapobieganie chorobie rumień wielopostaciowy polega na przyjmowaniu leków przeciwwirusowych, zwłaszcza wiosną, zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotu ME spowodowanego wirusem opryszczki pospolitej.

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10

Rumień wielopostaciowy

ICD-10: L51 - Rumień wielopostaciowy [erythema multiforme]
L51.0 - Niepęcherzowy rumień wielopostaciowy
L51.1 - Pęcherzowy rumień wielopostaciowy
Zespół Stevens-Johnsona
L51.2 - Toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka [choroba Lyella]
L51.8 - Inny rumień wielopostaciowy
L51.9 - Rumień wielopostaciowy, nie określony
Ten blok jest uszkodzony lub nie istnieje. Być może brakuje zawartości lub zachodzi konieczność włączenia modułu, który za niego odpowiada.