Róża choroba skóry ( łac. erysipelas )

róża
Opis choroby

Choroba róża zwykle występuje w sama i ma predyspozycje do skrajnych grup wiekowych, osłabionych pacjentów i pacjentów ze słabym systemem limfatycznym. Dawno temu choroba róża występowała tylko na twarzy, ale obecnie infekcja ta jest częściej obserwowana na kończynach dolnych pacjentów z  przewlekłej niewydolności żylnej (stasis dermatitis) .

Choroba róża  występuje najczęściej na nogach lub ramionach. Może również wystąpić na twarzy i tułowiu. 

Okres inkubacji choroby róży wynosi od kilku godzin do 3-5 dni. Ze względu na lokalne objawy rozróżnia się (róża pęcherzowaerysipelas bullosum), (róża krwotocznaerysipelas haemorrhagicum), (róża zgorzelinowaerysipelas gangraenosum). W zależności od rodzaju choroby wyróżnia się łagodny, umiarkowany i ciężki przebieg. Często proces ten jest zlokalizowany na kończynach dolnych, przynajmniej - na twarzy, kończynach górnych, bardzo rzadko - w tułowiu, narządach płciowych. Choroba zaczyna się nagle. Wystąpieniu zmian na skórze towarzyszą dreszcze i wysoka gorączka (40–41 °C), róża może jednak przebiegać także bez tych objawów. Okoliczne węzły chłonne są powiększone i obrzęknięte. Schorzenie daje objawy miejscowe w postaci swędzenia, wrażenia puchnięcia, pieczenia, a nawet bólu, pojawia się ogólne złe samopoczucie. Zakażenie może szerzyć się drogami naczyń limfatycznych w postaci wypustek (róża pełzająca lub wędrującaerysipelas migrans). Jednak może pojawiać się też w najbardziej odległych od siebie miejscach, np. na drugiej stopie albo dłoni. Powikłania po chorobie róży mają zwykle charakter lokalny: martwica skóry, ropnie, zapalenie tkanki łącznej, zakrzepowe zapalenie żył, zapalenie naczyń chłonnych, zapalenie około zębowe.

 

 

Objawy choroby

Róża to bakteryjna infekcja skóry, która zazwyczaj obejmuje układ limfatyczny. Róża znana jest również jako Ogień Św. Antoniego ze względu na ognistą intensywność wysypki. Choroba róża  jest wszechobecna. Jej występowanie wynosi 12-20 przypadków na 10 tysięcy osób rocznie. Częściej chorują kobiety.  Choroba róża jest najczęściej wywołana przez bakterie paciorkowce β-hemolizujące grupy A ( S. pyogenes, GAS), ale także paciorkowce inne niż grupa A streptococci. S. aureus  i bakterii Gram-ujemnych . Dotyczy to naczyń limfatycznych skóry właściwej powierzchniowej. Niektóre przypadki choroby róży są związane z uszkodzeniem skóry, takim jak otarcie, przecięcie lub uraz, który umożliwia rozwój zakażenia. Źródłem patogenu może być pacjent z jakąkolwiek chorobą wywołaną przez paciorkowcowa (na przykład dusznica bolesna, szkarłatna) i jest nosicielem paciorkowców. 

Róża choroba zakaźna jak można się zarazić ?

Główna droga przenoszenia zakażenia to kontakt z ogólnie pojętym sprzętem gospodarstwa domowego. Zakażenie następuje przez uszkodzoną skórę - zwykle drobne mikrourazy. Róża może również przenosić się w powietrzu (zwłaszcza w przypadku róż na twarzy u chorego pacjenta) który może zarażać inne osoby.

Typowy sezon dla choroby róży to lato-jesień. Terminy róża choroba i zapalenie tkanki łącznej są często używane zamiennie. Są one powszechnie postrzegane jako przejawy tego samego stanu choroby.

Czujesz że możesz chorować na róże to są typowe objawy: 

 - często występują bóle głowy

- nudności

 - wymioty

 - wysoka gorączka.

Róża choroba zdjęcia:

 

róża choroba
Choroba róża
choroba roża
róża na nodze
roza
Róża choroba na twarzy

 

Zdjęcia obrazy galeria choroba ->>>
Diagnoza

Jak rozpoznać chorobę różę ? 

Chorobę diagnozuje się na podstawie wyglądu skóry oraz we krwi większości pacjentów obserwuje się umiarkowaną leukocytozę neutrofilową i nieznacznie podwyższone OB.

Leczenie choroby

Róża choroba skóry leczenie w większości przypadków odbywa się w domu i ambulatoryjnie ( Leczenie ambulatoryjne to leczenie, zabiegi, badania wykonywane przez lekarzy i innych pracowników placówek medycznych (bez konieczności przebywania w danej placówce ponad 24 godziny)).  Wskazaniami do hospitalizacji to ciężki przebieg choroby jej pęcherzowy charakter krwotoczny. Podczas leczenia pacjentów w domu i na etapie przed szpitalnym przepisywane są antybiotyki. Cykl terapii antybiotykowej - 8-10 dni.

Róża choroba zapobieganie.

Zapobieganie polega na ostrożnej higienie osobistej, zapobieganiu mikro urazom, leczeniu mikro urazów środkami antyseptycznymi (na przykład 5% alkoholowym roztworze jodu), leczeniu ognisk przewlekłej infekcji paciorkowcowej. Zapobieganie nawrotom róży zapewnia leczenie chorób predysponujących do nawrotów (zmiany grzybicze skóry, niewydolność limfatyczna).

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10

Róża choroba

ICD-10: A46 - Róża
A - Choroby zakaźne i pasożytnicze
Ten blok jest uszkodzony lub nie istnieje. Być może brakuje zawartości lub zachodzi konieczność włączenia modułu, który za niego odpowiada.