Łupież rumieniowy

erythrasma
Opis choroby

Co to jest łupież rumieniowy ?

Łupież rumieniowy (łac. erythrasma)  to czerwone lub czerwono-brązowe przebarwienie skóry spowodowane przez bakterie. Łupież rumieniowy  występuje tylko w fałdach ciała (pachwina i pachy), gdzie skóra jest wilgotna i może się trzeć o siebie. Jest to powszechny i ​​nieszkodliwy stan, który łatwo leczyć kremami lub antybiotykami. Czynnikiem wywołującym łupież rumieniowy jest bakteria Gram-dodatnia Corynebacterium minutissimum, która występuje jako część normalnej mikroflory ludzkiej skóry, ale pod wpływem czynników przyczyniających się do rozwoju choroby bakteria wykazuje właściwości patogenne. Czynnikami predysponującymi łupież rumieniowy są nadmierne pocenie się, wysoka wilgotność, zaburzenia odporności, cukrzyca, otyłość i nieprzestrzeganie środków higieny osobistej. Choroba jest szeroko rozpowszechniona, ale najczęściej występuje w regionach świata o gorącym i wilgotnym klimacie. Mężczyźni częściej chorują niż kobiety.
Zaraźliwość choroby łupież rumieniowy jest niska.

Jak wygląda łupież rumieniowy ?

łupież rumieniowy
łupież rumieniowy na udzie 
łupież rumieniowy
łupież rumieniowy pod pachą
Objawy choroby

Objawy łupież rumieniowy.

Rumienie są najczęściej zlokalizowane przeważnie na fałdach skórnych, pachy, przestrzeń między udami a workiem mosznowym lub między udami a wargami sromowymi większymi, szpara pośladkowa oraz przestrzeń między palcami. Jeżeli miejsca te będą podrażnione, poprzez np. występowanie otarć, drobnoustroje mają wówczas zapewnione warunki, by wniknąć do warstwy rogowej naskórka.
Wysypki mają postać czerwonawo-brązowych i ceglastoczerwonych plam z wyraźnymi granicami, które, łącząc się, tworzą duże uszkodzenia z zarysowanymi zarysami. W fałdach między palcowych notuje się długo istniejącą macerację, złuszczanie, pęknięcia.
W promieniach lampy wooda w uszkodzeniach przy łupieżu rumieniowym pojawia się luminescencja w kolorze koralowo czerwonym.
Chorobie może towarzyszyć świąd.

Zdjęcia obrazy galeria choroba ->>>
Diagnoza

 Łupież rumieniowy diagnoza i rozpoznanie:

-  zaleca się oględziny skóry przez dobrego dermatolog

-  badanie mikroskopowe pobranej skóry w celu wykrycia patogenu Corynebacterium minutissimum

- zalecana jest diagnoza fluorescencyjna (kontrola pod lampą Wooda)

Test lampą Wooda jest po to aby sprawdzić, czy bakterie wywołujące rumień ( Corynebacterium minutissimum ) są w dużych ilościach  obecne na skórze chorego. Poprzez oświetlenie skóry światłem ultrafioletowym (UVA, czarne światło) powstaje pomarańczowy kolor. To bakterie wywołujące łupież rumieniowy rozjaśniają się na pomarańczowo.

Lampa Wooda jest urządzeniem do wstępnej diagnozy dermatologicznej rozmaitego typu zmian skórnych.

lampa wooda
lampa wooda
łupież rumieniowy lampa wooda
obraz łupież rumieniowy lampa wooda

 

Leczenie choroby

Łupież rumieniowy leczenie

Łagodne zmiany leczy się przeważnie miejscowo poprzez zastosowanie maści z zawartością erytromycyny (5%). Dostępne są także preparaty zawierające np. ketokonazol czy mikonazol. Jeżeli zmiany u chorego  są rozległe na duże powierzchni skóry i nie działa na nie leczenie miejscowe, wówczas warto rozważyć rozpoczęcie leczenia ogólnego i antybiotykoterapii. 

Zapobieganie chorobie

Łupież rumieniowy zapobieganie powstaniu.

-  higiena osobista;

- dokładne suszenie fałdów skórnych (szczególnie u osób skłonnych do nadmiernej potliwości);

- zwalczanie zwiększonej potliwości (np: wstrzyknięcie toksyny botulinowej do okolicy części pachowej);

- stosowanie specjalnych dezodorantów lub antyperspiranty na nadmierne pocenie;

- ubrania pacjenta, bielizna i pościel powinna  być dezynfekowan przez gotowanie w 1% roztworze sody mydlanej i prasowanie  gorącym żelazkiem po obu stronach.
 

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10

Łupież rumieniowy (łac. erythrasma)

ICD-10L08.1
Ten blok jest uszkodzony lub nie istnieje. Być może brakuje zawartości lub zachodzi konieczność włączenia modułu, który za niego odpowiada.