Łupież różowy

pityriasis rosea
Opis choroby

Sama wysypka łupieżu Giberta zwykle zaczyna się od jednego dużej plamki, zwanej (blaszka macierzysta), która może pojawić się w dowolnym miejscu na skórze, ale zwykle znajduje się na klatce piersiowej, brzuchu, plecach lub udach. Ta plamka może być wypukła i może się łuszczyć. U osób o jasnej karnacji skóry plama może mieć kolor różowy lub czerwony. Ludzie o ciemniejszym kolorze  skóry widzą różne kolory, od fioletowego do brązowego i szarego.  W ciągu tygodnia lub dwóch na skórze pojawia się więcej wykwitów. Plamy te są mniejsze i mogą pojawić się na klatce piersiowej, brzuchu, plecach, rękach i nogach. Czasami te wykwity rozwijają się na szyi, twarzy i innych miejscach na skórze, mogą się nawet rozwijać w ustach. Plamy te są owalne. Zmiany te są symetryczne, przypominają pomniejszoną blaszkę macierzystą. Ich układ na skórze trochę przypomina choinkę; długa oś zmian przebiega wzdłuż linii rozszczepów skórnych. Łupież różowy rzadko pojawiają się na twarzy, skórze głowy, dłoniach lub stopach. Swędzenie skóry podczas choroby łupieżu różanego tak skóra u pacjenta może swędzieć. Około połowa (50%) ludzi ma swędzącą skórę. Swędzenie nasila się, gdy skóra się nagrzewa, np. podczas gdy ktoś ćwiczy lub bierze gorący prysznic. Choroba łupież różowy utrzymuje się przez 4-6 tygodni, po czym samoistnie ustępuje. Termin łupież różany ang. pityriasis rosea (PR) po raz pierwszy użył  Camille'a Melchiora Gibert w 1860 roku.

Objawy choroby

Łupież różany Giberta może dotknąć każdego z nas, ale częściej występuje u starszych dzieci i młodzieży  (w wieku od 10 do 35 lat).  Można stwierdzić że jest bardziej powszechny wśród kobiet niż mężczyzn. Łupież różany może wystąpić podczas ciąży. Jeśli ta wysypka pojawi się w czasie ciąży, kobieta powinna poinformować o tym lekarza. Objawy choroby łupieżu różowego, większość przypadków zachorowań nie daje żadnych znaków ostrzegawczych, symptomów. U niektórych pacjentów objawy mogą przypominać grypę to jest (ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych, bóle głowy, uczucie zmęczenia) kilka dni przed pojawieniem się wysypki na ciele.

Czy można zapobiec powstawaniu łupieżu różanego?

Na dzień dzisiejszy naukowcy nie wiedzą, jak zapobiegać łupieżowi różanemu.

Łupież różowy Giberta czy zaraźliwy ?

Według naukowców a choroba skóry nie wydaje się być zaraźliwa. Wydaje się, że nie przenosi się z jednej osoby na drugą czyli nie jest zaraźliwa.

Jak wygląda Łupież różowy Giberta zdjęcia:

Łupież różowy
Łupież różowy Giberta
Łupież różowy wygląd
Łupież różowy wygląd
Łupież różowy
Łupież różowy Giberta choroba

 

 

 

Zdjęcia obrazy galeria choroba ->>>

Łupież różowy Giberta

Łupież różany jest częstym stanem skóry, który powoduje przejściową wysypkę w postaci czerwonych łuszczących się plam na ciele.

Diagnoza

W jaki sposób diagnozuje się łupież różany? Trzeba iść do dermatologa który sprawdzają skórę pod kątem charakterystycznych oznak wysypki dla łupieżu różanego. Czasami lekarze delikatnie zdzierają skórę z wykwitów, by zbadać pod mikroskopem, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny, takie jak grzybica czy łuszczyca lub różne  rodzaje egzemy zwanej zapaleniem skóry. We wcześniejszych stadiach choroby konieczne mogą być dodatkowe testy, takie jak badania krwi lub biopsja, aby odróżnić łupież różany od podobnych zaburzeń skóry.

Leczenie choroby

Łupież różowy gilberta leczenie będzie zależało od objawów, wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Większość przypadków łupieżu różanego ustępuje w ciągu 1 do 2 miesięcy bez żadnego leczenia. Niektóre przypadki mogą trwać nawet 2 tygodnie, podczas gdy inne mogą trwać 3 miesiące lub dłużej. Leczenie jest objawowe. Wiele osób może nie wymagać leczenia, a wysypka zwykle ustępuje sama w ciągu 1-3 miesięcy. Większość terapii ma na celu kontrolowanie wysypki lub zmniejszanie świądu. Takie terapie obejmują leki przeciwhistaminowe, kremy steroidowe lub maści.

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10
Klasyfikacja ICD-10: L42 - Łupież różowy Giberta
Ten blok jest uszkodzony lub nie istnieje. Być może brakuje zawartości lub zachodzi konieczność włączenia modułu, który za niego odpowiada.