Choroba dwubiegunowa

choroba dwubiegunowa
Opis choroby

Choroba afektywna dwubiegunowa (dwubiegunowość, ChAD), zwana także zaburzeniem maniakalno-depresyjnym lub cyklofrenią to zaburzenie psychiczne objawiające się ciężkimi zaburzeniami afektywnymi (Zaburzenia afektywne (nastroju) – grupa zaburzeń endogennych, w których okresowo występują zaburzenia nastroju, emocji i aktywności). Możliwa jest w chorobie przemiana depresji i manii (lub hipomanii), okresowe występowanie tylko depresji lub tylko manii, stanów mieszanych i pośrednich. Zmiany nastroju u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową są poważniejsze niż te, z którymi mamy do czynienia każdego dnia. W międzyczasie większość ludzi może prowadzić normalne życie, ale gdy objawy się nasilają, bez profesjonalnej pomocy z zewnątrz staje się to niemożliwe.

Objawy choroby

Jak objawia się choroba dwubiegunowa:

Zwykle podczas epizodu maniakalnego osoba cierpiąca na chorobę afektywną dwubiegunową robi coś nietypowego dla siebie. Może więc wydawać pieniądze ze wszystkich kart kredytowych, impulsywnie rzucać pracę lub nie spać przez kilka dni. Zagrożenie wzrasta, jeśli chodzi o seks, alkohol, narkotyki lub hazard - w takich sytuacjach trudno jest osobie z zaburzeniami nastroju przerwać atak maniakalny, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Depresja tradycyjnie następuje po epizodzie maniakalnym . W tym czasie osoba chora na chorobę dwubiegunową uważnie rozważa wszystko, co udało mu się zrobić, osiągnąć podczas „ataku”, a to z kolei prowadzi do samobiczowania, poczucia beznadziei i rozpaczy. Najczęściej w dzisiejszych czasach pacjenci z chorobą afektywną dwubiegunową okres depresji spędzają w łóżku.

 

Choroba dwubiegunowa przyczyny:

Przyczyny choroby dwubiegunowej nie są jeszcze w pełni wyjaśnione, ale ustalono, że choroba rozwija się pod wpływem czynników wewnętrznych (dziedzicznych) i zewnętrznych (środowiskowych), przy czym ważniejsze są czynniki dziedziczne. Chociaż dotychczas nie ma wystarczających danych naukowych, niektórzy naukowcy  nadal twierdzą, że choroba afektywna dwubiegunowa może być genetyczna. Oznacza to, że ryzyko choroby afektywnej dwubiegunowej jest wyższe u osób, których członkowie rodziny cierpieli lub cierpią na tę chorobę.

Jednak sytuacje stresujące też mogą być jedną z wielu przyczyn, które mogą prowadzić do choroby dwubiegunowej. Może to być rozwód lub rozpad związku, przemoc fizyczna, seksualna lub emocjonalna, poważne problemy finansowe i śmierć członka bliskiej rodziny. Uważa się, że objawy choroby afektywnej dwubiegunowej są spowodowane zmianami równowagi neuroprzekaźników w mózgu (w szczególności noradrenaliny, serotoniny i dopaminy).

Diagnoza

Jak rozpoznać chorobę dwubiegunową

Trudno jest rozpoznać chorobę dwubiegunową na początkowym etapie, więc tylko ekspert może sobie z tym poradzić. Na przykład w fazie maniakalnej osoba z chorobą afektywną dwubiegunową może być zabawna i naładować innych pozytywną energią. Ale z czasem objawy choroby dwubiegunowej postępuje, a epizody maniakalne stają się bardziej ekstremalne i nienaturalne.

Niektóre osoby z chorobą afektywną dwubiegunową doświadczają jedynie niewielkiej manii, ale w większości są w depresji. Dlatego często są błędnie diagnozowane jako depresja.

Leczenie choroby

Czy mogę leczyć zaburzenie dwubiegunowe?

Tak, choroba dwubiegunowa jest uleczalna, ale to leczenie wymaga więcej niż tylko przyjmowania tabletek. Po zdiagnozowaniu choroby afektywnej dwubiegunowej możesz i powinieneś wziąć czynny udział w swoim leczeniu choroby aby odnieść sukces w wyleczeniu.

Przede wszystkim podziel się informacją o zdiagnozowanej chorobie wśród bliskich ludzi - system wsparcia jest niezwykle ważny dla odzyskania zdrowia. Ponadto przejrzyj swój styl życia i postaraj się zbudować reżim w taki sposób, aby w ciągu tygodnia mieć czas na chodzenie na spacery na świeżym powietrzu i ćwiczenie fizyczne, mieć czas na swoje ulubione zajęcia np.:  czytanie, haftowanie lub rysowanie itd.

Bezsenne noce, kofeina i alkohol mogą pogorszyć epizod maniakalny lub depresyjny. Korzystaj z harmonogramów i przypomnień na w smartfonie, aby dobrze zjeść i zminimalizować stres w ciągu dnia.

Do jakiego lekarza się udać z objawami depresji i manii:

 I nie bój się zwrócić do psychoterapeuty, psychologa, terapeuty lub lekarza rodzinnego, wierząc, że zaburzenie dwubiegunowe zachowania jest „wymyśloną” chorobą.

Eksperci podkreślają, że nie mniej przydatne jest badanie informacji chorobie dwubiegunowej w sieci, aby mieć informacjie nie tylko na temat przebiegu choroby, ale także na zapoznanie się z historiami tych, którzy z powodzeniem poradzili sobie z chorobą, czynny udział na forum gdzie można porozmawiać z chorymi na chorobę dwubiegunową. Stosując si e do w/w czynności zwiększasz swoje szanse na wyleczenie choroby.

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe

ICD-10F31
F31.0Zaburzenie afektywne dwubiegunowe, obecnie – epizod hipomanii
F31.1Zaburzenie afektywne dwubiegunowe, obecnie – epizod maniakalny bez objawów psychotycznych
F31.2Zaburzenie afektywne dwubiegunowe, obecnie – epizod maniakalny z objawami psychotycznymi
F31.3Zaburzenie afektywne dwubiegunowe, obecnie – epizod depresji o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu
F31.4Zaburzenie afektywne dwubiegunowe, obecnie – epizod ciężkiej depresji bez objawów psychotycznych
F31.5Zaburzenie afektywne dwubiegunowe, obecnie – epizod ciężkiej depresji z objawami psychotycznymi
F31.6Zaburzenie afektywne dwubiegunowe, obecnie – epizod mieszany
F31.7Zaburzenie afektywne dwubiegunowe, obecnie – remisja
F31.8Inne zaburzenia afektywne dwubiegunowe
F31.9Zaburzenia afektywne dwubiegunowe, nie określone
Ten blok jest uszkodzony lub nie istnieje. Być może brakuje zawartości lub zachodzi konieczność włączenia modułu, który za niego odpowiada.