Borelioza

choroba borelioza
Opis choroby

Borelioza inna nazwa choroby to krętkowica kleszczowachoroba z Lyme (łac. borreliosismorbus Lyme), ogólnoustrojowa choroba przenoszona przez kleszcze w niektórych przypadkach charakteryzująca się rumieniem, jest chorobą zakaźną. Borelioza skutki charakteryzują się uszkodzeniami skóry, układu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego i stawów.

Borelioza zdjęcia choroby:

borelioza
borelioza rumień
 
borelioza
borelioza na skórze
borelioza objaw rumień
borelioza zaczerwienienie

 

 

 

 

 

 

Kleszcz w skórze jak wygląda

kleszcz
kleszcz w skórze 
Objawy choroby

Borelioza wyróżniamy trzy fazy kliniczne:

- wczesną miejscową (ograniczoną),

- wczesną rozsianą,

- późną.

Wczesna faza boreliozy od 2 do 40 dni (średnio 7 dni), charakteryzuje się rumieniem w kształcie pierścienia wokół miejsca ukąszenia przez kleszcza, może wystąpić stan podgorączkowy  oraz objawy zatrucia ogólnego (ból głowy, ogólne osłabienie, jadłowstręt, nudności i wymioty), może nastąpić powiększenie węzłów chłonnych, bóle mięśni, bóle stawów, ból wątroby. Objawy choroby są niezwykle indywidualne dla każdego chorego, zmienne, różnorodne, możliwe są ich nawroty. Jedynym objawem patognomonicznym jest rumień pierścieniowy (pierwotny i wtórny), o rozmiarze od 3-5 do 15-20 cm jasnoróżowego lub jasnoczerwonego koloru, którego środek jest bledszy niż obwód. W ciągu kilku dni rumień rozprzestrzenia się na sąsiednie obszary skóry, Najczęstszą lokalizacją rumienia jest głowa, szyja, górna część klatki piersiowej. W obszarze rumienia obserwuje się pseudochłoniak boreliozowy, będący niebolesnym naciekiem zapalnym w miejscu pokąsania przez kleszcza występuje głównie na płatku ucha, sutku lub na mosznie i przeczulicę - to nadmierne odczuwanie bólu nieadekwatne do siły i natężenia bodźca.

W drugim etapie, który przypada na okres od 2 do 21 tygodni, częściej w 4-5 tygodniu choroby,  dochodzi głównie do uszkodzenie układu nerwowego może też zostać uszkodzone serce.  Charakterystyką etapu drugiego jest: surowicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nerwów nerwów czaszkowych (częściej twarzy), i zapalenie korzonków nerwowych, zapalenie mięśnia sercowego , któremu często towarzyszy naruszenie przewodzenia przedsionkowo-komorowego, zapalenie osierdzia.

W trzecim etapie boreliozy zwanym późnym stadium, trwającym od kilku miesięcy do 10 lat lub więcej może dojść do zapalenie pojedynczego stawów (zwykle stawów kolanowych) i zapalenie wielostawowego, przewlekłego zapalenie mózgu i zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego, rozwój demencji u zarażonych boreliozą, dzieci mogą doświadczyć opóźnienia umysłowego i wielu innych objawów związanych z uszkodzeniem mózgu. Późne objawy boreliozy obejmują także przewlekłe zanikowe zapalenie skóry i łagodne powiększenie węzłów chłonnych skóry.

 

Zdjęcia obrazy galeria choroba ->>>

Borelioza, choroba z Lyme

Borelioza przenoszona przez kleszcze jest chorobą zakaźną przenoszoną na człowieka przez ukąszenie przez kleszcza, bez szybkiego leczenia, przybiera postać przewlekłą, w której wpływa na skórę, układ nerwowy, układ mięśniowo-szkieletowy i serce.

Borelioza występuje na wszystkich kontynentach (z wyjątkiem Antarktydy).

Nie wszystkie kleszcze są zarażone Borrelią. Zakażenie patogenami kleszczy - boreliozy - nosiciele w różnych naturalnych ogniskach mogą różnić się od 5 do 90%.

Dla innych osób pacjent z boreliozą nie jest niebezpieczny, nie jest zakaźny, ponieważ choroba przenoszona jest na ludzi tylko poprzez ugryzienie kleszcza zakażonego boreliozą.

Okres inkubacji (ukryty) choroby , tj. Okres od ukąszenia przez kleszcza do pojawienia się pierwszych objawów choroby, wynosi średnio od 2 do 30 dni - 2 tygodnie.

Pierwszym i najczęstszym objawem ostrej boreliozy jest zaczerwienienie w miejscu ukąszenia (rumień) , któremu często towarzyszy świąd (swędzenie) lub pieczenie.

Rumień pojawia się średnio 10 dni po ukąszeniu kleszcza, ma okrągły lub owalny kształt, gorący i bolesny w dotyku, może być równomiernie zabarwiony lub z jaśniejszym środkiem - w postaci pierścienia (rumień pierścieniowy), z czasem zaczerwienienie zwiększa się do 10- 60 cm i znika po 4 do 10 tygodniach. Zamiast rumienia może pozostać łuszczenie, pigmentacja (przebarwienie skóry).

U niektórych pacjentów z boreliozą kleszczową pojawieniu się rumienia towarzyszy zespół zatrucia ogólnego, zjawiska nieżytowe.

Pojawienie się dodatkowego rumienia pierścieniowego (wtórnego), tj. w miejscach, gdzie nie było ukąszeń, co tłumaczy się rozprzestrzenianiem borrelii przez krew w całym ciele.

Jeśli chory nie został poddany leczeniu, choroba postępuje, a po ustąpieniu rumienia pojawiają się objawy uszkodzenia układu nerwowego (zapalenie opon mózgowych, zapalenie nerwu), serca (ból i przerwy w sercu, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia), ból stawów, mięśni, ból kości (o charakterze migracyjnym) )

Diagnoza

Wiele objawów boreliozy występuje często w innych chorobach, więc diagnoza może być trudna. Co więcej, kleszcze przenoszące boreliozę mogą także rozprzestrzeniać inne choroby.

Rozpoznanie choroby boreliozy opiera się na:

- objawy i charakterystycznych znakach np.: rumień łatwy do rozpoznania dla choroby

- badania kleszcza usuniętego ze skóry w celu sprawdzenia, czy był on nosicielem boreliozy, czy też był „czysty”

- przeprowadzić badania laboratoryjne

Leczenie choroby

Leczenie boreliozy polega na podawaniu antybiotyków doustnie lub dożylnie. W ciężkich przypadkach chory będzie leczony w szpitalu. Szybkie diagnoza i szybkie leczenie dają szanse na pełne wyleczenie choroby boreliozy. Po leczeniu niewielka liczba osób nadal ma pewne objawy, takie jak bóle mięśni i zmęczenie. Przyczyna tych ciągłych objawów, znana jako zespół poboreliozowy, pochodzenie choroby nie jest znane, a leczenie większą liczbą antybiotyków nie pomaga.

Leczenie domowe sposoby

Borelioza leczenie naturalne

- akupunktura pomaga w objawach takich jak ból, bezsenność i lęk, które często są związane z boreliozą niektóre źródła podają że możliwe jest wyleczenie boreliozy poprzez akupunkturę która może wzmocnić układ odpornościowy

- wprowadzenie diety przeciwzapalnej  zaleca, aby ludzie z boreliozą unikali cukru, alkoholu, kofeiny, glutenu i nabiału

- Chlorella (Chlorella) – glon z gromady zielenic zaleca się spożywanie podczas choroby boreliozy ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające i detoksykujące

Zapobieganie chorobie

Najlepszym sposobem ochrony przed chorobą boreliozą jest zapobieganie ugryzieniom prze kleszcze. Kleszcze mogą być roznosicielami więcej niż jednego rodzaju bakterii, które mogą powodować choroby u ludzi. Ochrona przed ukąszeniami kleszcza uchroni Ciebie przed innymi chorobami niż tylko chorobą boreliozą.

Oto kilka sposobów jak można się obronić przed kleszczami które mogą roznosić boreliozę:

- noś jasne koszule z długimi rękawami i spodnie, aby łatwiej zobaczyć kleszcze

- włóż koszulę do spodni, nogawki na buty

- użyj sprayu odstraszającego kleszcze

- chodź po ścieżkach leśnych lub w parkach lub chodnikach

- weź prysznic lub kąpiel w ciągu dwóch godzin od przebywania na zewnątrz, aby ułatwić szybkie sprawdzenie obecności kleszcza

- w sezonie kleszczowym codziennie sprawdzaj obecność kleszczy u siebie i swoich dzieci, zwłaszcza we włosach, pod pachami, w uszach i wokół nich, wewnątrz pępka, za kolanami, między nogami i wokół talii, trzeba też sprawdzać swoje domowe zwierzęta np. psy, koty

- jeśli znajdziesz kleszcza, natychmiast usuń go pęsetą lub idź do lekarza w celu usunięcia. Wyjęcie kleszcza w ciągu 24-36 godzin może zapobiec przeniesieniu choroby boreliozy.

 

 

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10

Choroba Borelioza, choroba z Lyme

ICD-10: A69.2 
Ten blok jest uszkodzony lub nie istnieje. Być może brakuje zawartości lub zachodzi konieczność włączenia modułu, który za niego odpowiada.