Bliznowiec

keloid
Opis choroby

Bliznowiec co to jest ?

Bliznowieckeloid (łac. keloid)  jest swędzącą, gęstą, uniesioną, wypukła ponad skórę i gładką masą blizny o nieregularnym kształcie, która tworzy się w miejscu uszkodzenia skóry. Bliznowce są zwykle gładkie i błyszczące, różowe na białej skórze i brązowe na czarnej.  Z reguły pojawiają się na powierzchni ran, jeśli proces gojenia jest zakłócony i powstaje zbyt dużo białka skóry (kolagenu). Jeśli pacjent jest podatny na bliznowce , masa tkanki bliznowatej będzie rosła w miejscu każdej ciętej rany, oparzenia, ukąszenia owadów, tatuażu, przekłucia i blizny chirurgicznej. W rzadkich przypadkach bliznowiec pojawia się na nienaruszonej skórze bez żadnego powodu. Bliznowce mogą wystąpić na każdej części ciała, ale najczęściej występują na klatce piersiowej, ramionach i płatkach uszu. Są absolutnie nieszkodliwe, ale duże blizny psują wygląd chorego.

Bliznowiec obrazy zdjęcia:

bliznowiec
Bliznowiec klatka piersiowa
bliznowiec
bliznowiec na ręce
bliznowiec
bliznowiec, keloid

 

Objawy choroby

Bliznowiec objawy

W miejscu  urazu skóry lub w dowolnym miejscu na skórze powstaje wyraźnie widoczny, gęsty, pagórkowaty, wypukły wzrost tkanki bliznowca. Blizna keloid ma niebiesko-czerwony kolor. Pokrycie skóry bliznowcem nie zawiera gruczołów potowych i gruczołów łojowych, mieszków włosowych i komórek pigmentowych, ten obszar skóry nigdy się nie opala, włosy nie rosną na nim.  Bliznowce charakteryzują się niekontrolowanym wzrostem i rozprzestrzeniają się na zdrową skórę. Ich wzrost rozpoczyna się po 10 lub 12 tygodniach gojenia się uszkodzenia skóry, obszar rozprzestrzeniania się bliznowca jest znacznie większy niż rana początkowa skóry.  Bliznowce są szczególnie często zlokalizowane na twarzy, szyi, górnej części ciała, w szczególności w mostku. Pacjenci skarżą się na występowanie nieprzyjemnych doznań w okolicy blizny: ból z uciskiem, mrowieniem skóry, zwiększoną wrażliwość na różne bodźce, silny świąd, czasem zamieniający się w ból neuropatyczny. Wraz ze wzrostem głębokości i rozmiaru blizny zwiększa się prawdopodobieństwo zaburzeń ogólnoustrojowych w wyniku przerostu tkanki łącznej.

Etapy rozwoju bliznowca, keloidu:

Powstawanie grubej tkanki następuje stopniowo, więc lekarze dzielą rozwój uszkodzeń bliznowca na 4 etapy. 

Etap 1 - epitelizacja ( epitelizacja  to z
dolność naprawcza naskórka )Rana lub nacięcie jest porośnięte cienką tkanką nabłonkową. Po tygodniu uformowany nabłonek staje się gęstszy, nabierając bladego koloru. 2-3 tygodnie po urazie, miejsce obrażeń pęcznieje, pojawia się wybrzuszenie skóry. Kiedy dotykasz wybrzuszenia, pojawiają się bolesne odczucia. 

Etap 2 - obrzęk. Zagęszczanie następuje w ciągu 3-4 tygodni. Około miesiąc później ból w miejscu rany znika, obszar pokryty tkanką łączną staje się czerwony. 

Etap 3 - zagęszczanie. Miejsce urazu jest porośnięte tkanką łączną, dzięki czemu podczas palpacji (
Palpacja inaczej omacywanie, badanie dotykiem – metoda diagnostyki medycznej, która polega na takim macaniu palcami, aby wyczuć rozmiar, kształt, twardość lub położenie określonej struktury anatomicznej ) wyczuwalne są gęste formacje urazu skóry. Blizna przypomina guzek wystający nad zdrowym miejscem. 

Etap 4 - zmiękczanie. Blizna stopniowo traci czerwony odcień i staje się blada. Nowy wzrost od gęstego zmienia się w miękki i mobilny. W badaniu palpacyjnym pacjenci skarżą się na pojawiający się ból. 

Zdjęcia obrazy galeria choroba ->>>
Diagnoza

Rozpoznanie bliznowca.

Zazwyczaj wystarcza, wizyta u dermatologa, który po przebadaniu może postawić diagnozę o wystąpieniu bliznowca. Czasami dermatolog może zalecić wykonanie biopsji (badanie fragmentu skóry pod mikroskopem), aby wykluczyć inne rodzaje guzów skóry.

Leczenie choroby

Bliznowce są trudne do leczenia. Aby określić głębokość, częstość i metodę leczenia, należy skonsultować się z chirurgiem i dermatologiem. 

Metody leczenia bliznowca:

Metody chirurgiczne:
     - Przeszczepy skóry
     - Plastyka blizn
     - Plastyka płatowaLeczenie

Leczenie farmakologiczne:
     - Stosowanie preparatów działających przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, przyspieszających ziarninowanie (wyciąg z cebuli morskiej, heparyna, rumianek, alantoina).
     -  Stosowanie preparatów zawierających mikroelementy, aminokwasy i alantoinę (macica perłowa).
     -  Ponadto stosuje się kwas retinowy,silikony -żele, kortykosteroidy

Leczenie metody fizyczne:
     - Kriochirurgia
      - Laseroterapia nisko- i wysokoenergetyczna
      - Magnetoterapia
      - Terapia kompresyjna
      - Radioterapia
      - Naświetlania UVA1erapia miejscowa:
     -  Plastry silikonowe, bandaże z cynkiem (hamują lizylooksydazę i syntezę kolagenu).
     -  Tranilast podawany doustnie lub w jonoforezie (selektywny inhibitor syntezy kolagenu)

Zapobieganie chorobie

Bliznowiec zapobieganie.

Pacjenci z podatnością na bliznowca keloid powinni unikać wszelkich uszkodzeń skóry - urazów, interwencji chirurgicznych, w tym przekłuwania ciała itp. Ponadto konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia wszelkich chorób skóry, takich jak trądzik i infekcje, w celu zminimalizowania powierzchni zmiany.

Najlepszą profilaktyką i leczeniem blizn bliznowca po zabiegu lub urazie może być prawidłowe leczenie i gojenie ran, najlepiej pod nadzorem specjalisty. Ponadto, świeże blizny nie powinny być narażone na duże ilości promieni ultrafioletowych. Pod wpływem światła słonecznego takie blizny mogą zmienić kolor - stają się nieco ciemniejsze niż reszta skóry, więc podczas opalania i uprawiania sportów na świeżym powietrzu powinieneś zakrywać  bliznę. Nawilżenie może również zapobiec rozwojowi blizny. Niektórzy lekarze zalecają stosowanie specjalnego plastra, a niektórzy - witaminy C.

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10

Bliznowiec 

L91.0 - Blizna keloidowa
Ten blok jest uszkodzony lub nie istnieje. Być może brakuje zawartości lub zachodzi konieczność włączenia modułu, który za niego odpowiada.